99/10/30
تعداد نظرات:0
11:25
شماره مطلب:1399103039326
-A A +A
بیم خانواده‌ها از بازگشایی مدارس سیستان و بلوچستان؛

کرونا و غول بخاری‌های نفتی، همنشینانی بد برای دانش‌آموزان ‏جنوب شرق

خبر بازگشایی مدارس سیستان و بلوچستان از ابتدای بهمن ماه در حالی موجی از نگرانی و استرس را در بین والدین ایجاد کرده که آنها نگران سلامت جگرگوشه‌های خود به علت بیماری منحوس کرونا و غول بخاری‌های نفتی هستند.
به گزارش عصرهامون، سال هاست علیرغم وعده مسئولان مبنی بر حذف بخاری های نفتی در مدارس اما همچنان چراغ ها و بخاری های نفت سوز همنشین دانش آموزان در کلاس درس هستند.

هنوز خاطرات تلخ مدرسه اسوه حسنه و فوت چهار نوگل نشکفته زاهدانی، آتش سوزی شین آباد و سوختگی 28 دانش آموز و درگذشت یكی از آنان، آتش سوزی در دبیرستان شبانه روزی وابسته به دانشگاه چابهار وفوت  چهار تن از بهترین دانش آموزان، مرگ یـک دانـش‌آموز در آتش‌سوزی خوابـگاه شبانه‌روز در چاه رحمان استان سیستان وبلوچستان و سایر موارد، از ذهن ها و خاطرات پاک نشده و هرگز هم فراموش نخواهد شد.

اینکه هر سال با شروع فصل سرما باید نگران باشیم که نکند بار دیگر از یک گوشه ایران خبری مبنی بر آتش گرفتن یک بخاری در مدرسه‌ای به گوش برسد و جامعه ای را در یک اندوه دیگر فرو ببرد، خبری تلخ که بگوید امروز در فلان مدرسه تعدادی دانش‌آموز در حالی که داشتند درس می‌خواندند دچار مشکل شدند.
 
کرونا یا غول چراغ های نفتی، کدام دغدغه را به جان بخریم

امسال اما با شیوع ویروس کرونا والدین دغدغه بیشتری داشتند ترس از ابتلا به بیماری از یک سو و وجود چراغ های نفتی برای گرمایش کلاس ها از سوی دیگر آنان را نگران کرده بود تا اینکه خبر تعطیلی مدارس و تداوم روند آموزش از فضای مجازی در دستور کار قرار گرفت.

اگر چه والدین سختی زیادی مبنی بر تدریس به دانش آموزان در خانه را برعهده گرفتند اما خیالشان راحت بود از اینکه گوش به زنگ تلفن در خانه نبودند تا مبادا خبری تلخ از مدرسه فرزندانشان بشنوند؛ خبری که علیرغم گازرسانی به کلانشهر زاهدان اما همچنان اکثر مدارس باز هم با بخاری‌های نفتی گرم می شوند و گازرسانی هم نتوانست ریشه آنها بِکند.

حال طی یک هفته اخیر، خبر بازگشایی مدارس سیستان و بلوچستان از ابتدای بهمن ماه در حالی موجی از نگرانی و استرس را در بین والدین ایجاد کرده که باز نگران سلامت جگرگوشه های خود به دلایل ذکر شده هستند؛ چراغ های نفتی، غولی فراتر از کرونا برای شهروندان این خطه از کشور است.
 

 
به گفته برخی از والدین برای رسیدن به شرایط فعلی در مبارزه با ویروس کرونا همه مردم تاوان سختی دادند، اکنون که سال تحصیلی به نیمه رسیده و دانش آموزان و اولیا آنها با آموزش مجازی سختی ها و مشکلات فراوانی را متحمل شده و در شرایطی که انتشار ویروس در جامعه مدام با نوسان همراه بوده بهتر است سال تحصیلی جاری همچنان مجازی باشد و تا ثبات کامل شرایط نباید با عادی انگاری برای بازگشت به وضعیت قرمز راه را هموار کرد.

به عقیده برخی از والدین، نمی توان مطمئن بود که کرونا بار دیگرجولان نمی دهد که دانش آموزان را راهی مدرسه کرد، از سوی دیگر وجود بخاری های نفتی معضلی است که دغدغه آنان را دوچندان کرده است؛ به گونه ای که باید تا بازگشت فرزندان از مدرسه، چشم به زنگ تلفن دوخته و یا به در خانه زُل زده و منتظر بمانند که چه بر سر دانش آموزان در خانه دومشان آمده است.
 
بخاری های نفتی، یکی از معضلات اصلی وزارت آموزش و پرورش
 
در همین راستا مهراله رخشانی‌مهر، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایو اینستاگرامی در پاسخ به سوالی که خبرنگار ما مطرح کرده بود، گفت: موضوع بخاری های نفتی یکی از معضلات و مشکلات اصلی وزارت آموزش و پرورش در سال های اخیر بود.
وی تصریح کرد: از سال 96 که مسئولیت سازمان نوسازی کشور را بر عهده گرفتم تا امروز حدود 135 هزار کلاس درس استاندارد سازی شده، یعنی بخاری نفتی و گازی در کل کشور از این تعداد جمع آوری شده است.
 
استان های محروم در اولویت اجرای طرح استانداردسازی
 
این مقام مسئول بیان کرد: اولویت در اجرای طرح استانداردسازی استان های محروم بود که یکی از آنها سیستان وبلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کرمان و خوزستان بود، این استان ها پایلوت محرومیت زدایی در بخش آموزش و پرورش بودند به همین دلیل در بحث بخاری های نفتی توجه ویژه ای به آنها انجام شد.
 

 
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود: در سیستان وبلوچستان به غیر از هزار و 300 کلاس درس، مابقی مدارس را قرار داد بسته ایم یعنی در حوزه زاهدان، خاش، سیستان و میرجاوه قرارداد جمع آوری کلیه بخاری های نفتی بسته شده که بخشی از آن را استان خراسان رضوی و بخشی را هم سیستان وبلوچستان انجام می دهد که با پیشرفت فیزیکی بالا در حال انجام است.

به گفته وی، سیستم های گرمایشی و سرمایشی در مناطقی که مدارس با تعداد کلاس کمتر دارند با اسپیلت های دو زمانه استاندارد شده، و در مدارس که کلاس درس بیشتری دارند نیز موتورخانه مرکزی با سوخت گازوئیل بکارگیری شده است.

رخشانی‌مهر ادامه داد: در سال گذشته 90 میلیارد تومان از محل طرح استاندارد سازی فقط به سیستان وبلوچستان اعتبار تخصیص داده شد، امسال هم تاکنون82 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که این برای استاندارد سازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی بوده است.
وی اذعان کرد: در حوزه سیستان، خاش، میرجاوه، زاهدان و سراوان نیاز به سیستم های گرمایشی داریم و در مناطق جنوبی استان نیاز به تامین سیستم های سرمایشی است که در هر منطقه با توجه به شرایطی که دارد برنامه ریزی و اجرای طرح صورت گرفته است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور خاطر نشان کرد: در سال 98 و 99 حدود 180 میلیارد تومان به استان سیستان وبلوچستان بابت استاندارد سازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی تامین اعتبار صورت گرفته و تخصیص داده ایم که برخی از پروژه های پیشرفت فیزیکی بالایی هم داشته و برخی نیز در دست اجرا است.
 
انتهای پیام/

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.